Magyar értelmező szótár, amelyben a pontos és könnyen érthető meghatározások része minden fogalom, jelentés, szóhasználati példamondat, a helyesírás és a szó eredete.

Konzisztencia szó jelentése

konzisztencia (főnév)

Anyagsűrűség, halmazállapot; anyag, testrész, tárgy tömörsége; anyag alkotórészeit, részecskéit összetartó erőhatás; állag.

A szilárd tárgyak hosszú időn át megőrzik konzisztenciájukat. A tojáshab puha konzisztenciájú.


Eredet [konzisztencia < latin: consistentia (szilárdság, megállás) < consisto (megáll, eláll) < con- (együtt) + sto (áll)]


További részletezés

1. Egy dolog szerkezete, felépítése, megjelenési formája; alkat.

A park fáinak lombos konzisztenciája megfelelő árnyat adott tavasztól őszig. A ragadozó fogazatának konzisztenciája megfelel életmódjának.


2. Minőség tartóssága; tárgy, épület állapota; fontos állandó jellemzők együtt, amik olyanná és azzá tesznek egy létezőt, amilyen; állag.

Megjavították a tetőt az épület konzisztenciájának megőrzése céljából. A hajó konzisztenciája remek, csak modernebb műszerek szükségesek.


3. Változatlan elért szint, amely egy szabály vagy szabvány szerint megállapított, tartós (magas) érték. Ez nem változik vagy nem változhat az idő múlásával.

Az autógyártás során a minőség-ellenőrzés gondoskodik az elkészült gépkocsik kiváló konzisztenciájáról. Egy kiváló szakembernek meg kell őriznie szakértelmének konzisztenciáját.


4. Orvosi, biológia: Egynemű rész egy élőlény szervezetében, más hasonlótól élesen különváló jellegű anyag; állag, állomány.

A csontok szivacsos konzisztenciája adja a rugalmasságot. Az agy külső konzisztenciája a szürkeállomány.


5. Jogi: Állandó rész, amely egy vagyon, örökség eleme, alapja; állag, állomány.

Az örökösök a konzisztencia egymás közti elosztása miatt perelnek. A végrendelet szerint a családi vagyonnak van egy oszthatatlan konzisztenciája is, amit kizárólag az első szülött fiú örököl.


Lezárva 7K: 2014. március 10., 17:26





WikiSzótár.hu: az online magyar értelmező szótár (meghatározások, jelentések, példák, eredetek, szinonimák, szócikkek, fogalmak, szóhasználat, nyelvtan)